Program Nauczania

Program nauczania w naszej szkole obejmuje przedszkole, zerówkę, szkołę podstawową (kl. I do VIII) oraz trzyletnie gimnazjum. Szkolnictwo w Polsce w chwili obecnej ulega reformom i zmienia się podział szkół, jednakże nasza szkoła narazie będzie stosowała się do dawnego programu nauczania. Używamy podręczników zarówno z Polski (te same, z których uczą się dzieci w kraju) oraz podręczniki przygotowane za granicą, specjalnie dla Polonii. W naszej szkole, szczególnie w pierwszych klasach nauczania początkowego, podręczniki z Polski są “przesunięte” o rok, tzn. np. trzecie klasy uczą się z podręczników do klasy drugiej. Jest tak dlatego, że program początkowy może być zbyt zaawansowany dla dzieci wychowujących się tutaj, a tym sposobem mamy szansę nadrobić zaległości nie tracąc materiału. Poniżej krótko opisany jest program nauczania w poszczególnych klasach. Lekcje religii odbywają się na wszystkich poziomach.

Przedszkole

Przedszkole jest miejscem, w którym nasi najmłodsi uczniowie mogą otrzymać pierwszy kontakt z językiem polskim w środowisku szkolnym. W otoczeniu nauczycieli i innych dzieci, nasze maluchy mają szansę nie tylko na zabawę, ale także na słuchanie polskich bajek, wierszy, branie udziału w tradycyjnych polskich zabawach, czy po prostu zwykłe zawieranie znajomości z innymi dziećmi. Przedszkole podzielone jest na dwie grupy:

• Grupa młodsza - dzieci w wieku 3 lat.
  • Grupa starsza - dzieci w wieku 4 lat.
    (dziecko musi mieć ukończone lata do 1 września danego roku szkolnego)

Zerówka (kl. 0)

W zerówce dzieci (od 5 lat) zaczynają uczyć się polskiego alfabetu - poznają polskie literki i ich poprawną wymowę oraz zaczynają uczyć się czytać. Mają też więcej kontaktu z językiem przez poznawanie polskich bajek, opowiadań, itp. Dzieci uczą się także o polskich tradycjach.

Szkoła Podstawowa (kl. I do VIII)

Program nauczania w szkole podstawowej podzielony jest na dwa etapy:

• kl. I do IV - przez pierwsze cztery lata uczniowie uczą się poprawnego pisania i czytania w języku polskim. Oprócz czytanek, wierszy, krótkich opowiadań, dzieci czytają także o polskich tradycjach świątecznych i nie tylko. Na zadania domowe dzieci zwykle piszą na temat czytanego w klasie materiału, na temat zadany przez nauczyciela, lub też przygotowują czytankę na następne zajęcia.
  • kl. V - VIII - przez kolejne cztery lata do lekcji języka polskiego dochodzą również lekcje historii i geografii Polski. Oprócz potrzebnej znajomości tych przedmiotów, nauka historii i geografii ma przygotować uczniów do programu gimnazjalnego.

Liceum trzyletnie

W gimnazjum uczniowie uczą się historii literatury polskiej. Program obejmuje naukę o okresach literackich, od Średniowiecza do powojennej Polski, z wyszczególnieniem ważniejszych dzieł oraz autorów. Nauka w gimnazjum kończy się egzaminem maturalnym z języka polskiego, historii oraz geografii.

Wychowanie religijne

Lekcje religii w naszej szkole odbywają się w ciągu zwykłych godzin lekcyjnych, od zerówki do gimnazjum. Używamy katechizmy z Polski. Nauka religii obejmuje przygotowanie do Sakramentów Pierwszej Komunii Świętej oraz Bierzmowania.

• Sakrament Pierwszej Komunii Świętej - przygotowania do sakramentu odbywają się w drugiej i trzeciej klasie szkoły podstawowej.
  • Sakrament Bierzmowania - przygotowanie do sakramentu jest w klasie siódmej i ósmej szkoły podstawowej.