Święta Faustyna patronką

W niedzielę, 5 października 2003 r. w Montini Catholic High School w Lombard odbyła się historyczna uroczystość. Polska Szkoła Katolicka, znana do tej pory jako Szkoła w Lombard, działająca przy Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w tejże miejscowości, otrzymała imię św. Faustyny Kowalskiej. Na uroczystej mszy św., którą odprawił ks. biskup Joseph Imesh wraz z ks. prowincjałem Andrzejem Maślejakiem, bratem Błażejem (Franciszkanin) oraz ks. proboszczem Adamem Bobolą, został poświęcony sztandar szkoły.

Na zakończenie ks. biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa dzieciom, młodzieży i nauczycielom pracującym w naszej szkole.

Wśród zaproszonych gości zasiadł konsul generalny RP p. Franciszek Adamczyk z małżonką, dyrektorzy polskich szkół sobotnich, przedstawiciele prasy, radia i telewizji.

Po mszy św. grupa “Przebaczenie” pod kierownictwem p. Fryderyki Kubicy, wraz z dziecięcą scholką prowadzoną przez p. Beatę Nitecką, przedstawiła “Sceny z życia siostry Faustyny”. Niezwykle wzruszające przedstawienie wywołało łzy w oczach wielu widzów. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gorącymi brawami.

Mamy nadzieję, że pod patronatem św. siostry Faustyny szkoła nasza będzie się dalej tak wspaniale rozwijać i służyć coraz liczniejszej na północno-zachodnich przedmieściach Polonii.

Święta Faustyna urodziła się w 1905 roku we wsi Głogowiec koło Łodzi jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich. Od dzieciństwa odznaczała się umiłowaniem modlitwy, pracowitością, posłuszeństwem i wrażliwością na ludzką biedę. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata, a potem jako kilkunastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom i poszła pracować jako służąca w bogatych domach.

Mając dwadzieścia lat wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym - jako siostra Maria Faustyna - przeżyła trzynaście lat, spełniając obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki. Jej życie - na pozór bardzo zwyczajne, monotonne i szare - kryło w sobie nadzwyczajna głębię zjednoczenia z Bogiem. Od dzieciństwa bowiem pragnęła zostać wielką świata i konsekwentnie do tego dążyła, współpracując z Jezusem w dziele ratowania zagubionych dusz aż do złożenia swego życia w ofierze za grzeszników. Lata jej zakonnego życia naznaczone były cierpieniem i nadzwyczajnymi doświadczeniami mistycznymi.

Siostra Faustyna - wyniszczona gruźlica oraz cierpieniami, jakie znosiła w ofierze za grzeszników - zmarła w opinii świętości w Krakowie 5 października 1938 roku, mając 33 lata.

W pierwszą Niedzielę po Wielkanocy, 18 kwietnia 1993 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył Ją do grona Błogosławionych. Została pierwsza Świętą kanonizowaną w Roku Wielkiego Jubileuszu, 30 kwietnia, 2000 r.